Jak obniżyć koszty budowy

Każdemu inwestorowi zależy na tym, żeby koszty budowy były jak najniższe. Dużo w tym względzie zależy od projektu, a jednak to właśnie na tym etapie inwestycji czynione są pierwsze oszczędności. Zwykle wybierany jest projektant, który złożył najtańszą ofertę.

Projektanta obowiązuje ekonomika projektowania. Powinien wykonać projekt z dbałością o jak najlepsze wykorzystanie materiałów przy jednoczesnym nie zwiększaniu pracochłonności wykonania – praca też kosztuje. Jednak, tak jak w każdej branży, wśród projektantów budowlanych są lepsi i gorsi fachowcy. Ci lepsi, z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy perfekcyjnie opanowali sztukę ekonomiki projektowania, zwykle nie są najtańsi, choć różnice w oferowanych cenach nie są zbyt duże. Na pewno nie warto więc oszczędzać na kosztach projektu, ponieważ stanowi on najmniejszy wydatek w skali całej inwestycji (zwykle ok. 5% inwestycji). Natomiast dobry projekt znakomicie obniży koszty wykonawstwa, które stanowią aż 95% całej inwestycji.

Jest wiele metod optymalizacji konstrukcji – umiejętne stosowanie kratownic, stężeń, dylatacji w odpowiednich miejscach i t.p. Optymalizacja konstrukcji pozwala ograniczyć zużycie materiałów, a tym samym obniżyć cenę inwestycji.

Oczywiście nie będę zdradzał, jakie metody stosujemy w naszym biurze. Uzyskujemy zużycie stali w halach stalowych w granicach 25 – 45 kG/m2 i to przy płatwiach i ryglach ściennych. Nasze metody stosujemy również do hal żelbetowych. Nieco trudniejsze jest projektowanie hal z suwnicami. Stosujemy metody ograniczające poziome siły od suwnic do 50%, co daje poważne oszczędności w przekroju słupów, śrubach fundamentowych i wymiarach fundamentów.

Ceny projektów w firmie HALKON są umiarkowane.