Ekspertyza budynku mieszkalnego wielorodzinnego ? Łódź

Dom na Stokach, wybudowany w okresie niemieckiej okupacji. Przedmiotem ekspertyzy wykonanej przez Biuro Projektów HALKON były ściany budynku, na których w latach  80-tych ubiegłego wieku pojawiły się liczne rysy, odnawiające się po każdym remoncie. Budynek był już dwukrotnie naprawiany, bezskutecznie. Budynek jest częściowo posadowiony na glinie, częściowo na piasku.

Nasza ekspertyza wykazała wadliwie wykonaną kanalizację deszczową. Brakowało uszczelnień w połączeniach rur, spadek rury odprowadzającej deszczówkę do studzienki zbiorczej był „odwrotny”, czyli woda była odprowadzana nie do studzienki, tylko do gruntu i wyciekała pod fundamenty. Osiadaniu podlegała część budynku stojąca na glinie. Glina pod fundamentami miała konsystencję niemal płynną.

W pierwszym etapie przerobiono kanalizację i odprowadzono wodę na asfaltowy chodnik opasujący budynek. Pomiary osiadań wykazały ustabilizowanie się gruntu po upływie około 6 miesięcy. W drugim etapie „zszyto”pęknięte ściany stalowymi prętami.